Instagram Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her gün elimizin altındaki telefonlar sayesinde gün içerisinde sayamayacağımız kadar birçok sosyal ağa girip çıkıyor, anlık ne olup bittiğini ve kimin ne paylaştığın görmek istiyoruz. En çok kullanılan sosyal ağlardan biri de Instagram. Şu an yaklaşık 700 milyona yakın kullanıcısı bulunan ve her gün giderek artan bu eğlenceli platformu ne kadar verimli kullanıyorsunuz? Özellikle Instagram da yeni görüntü açıp, bu uygulama hakkında bilgisi olamayan kişiler için Instagram Hakkında Bilmeniz Gerekenler içerikli bu yazımızı siz değerli okurlarımızın bilgisine sunmak istedik. Instagramı daha verimli kullanmak ve bütün inceliklerini öğrenmek için aşağıdaki adımları mutlaka uygulayın.

Instagram'ı verimli kullanmak
Instagram’ı verimli kullanmak

Instagramı Verimli Kullanmak İçin Bilmeniz Gerekenler

 1. Daha önce beğendiğiniz fakat daha sonra tekrar bakmayı gerektiren gönderileri bulmakta zorlanıyorsanız bu adımı uygulayarak beğendiğiniz gönderileri tekrar görme şansınız olacaktır. Bunun için yapmanız gereken profilinizin sağ üst kısmında yer alan 3 noktalı alana tıklayın ve seçenekler kısmına girin. Bu alanda hesap adı altında yer alan “beğendiğin Gönderiler” sekmesine tıkladığınız takdirde daha önce beğenmiş olduğunuz tüm gönderileri görmüş olacaksınız.
 2. Instagramı kullanmış olduğunuz mobil ağın verisi üzerinden kullanıyorsanız bu adımı mutlaka uygulamanızda fayda var. Instagram genel olarak video ve fotoğraftan oluşan bir platformdur ve bu yüzden mobil veri kotanız çok çabuk dolabilir. Bunun önüne geçmek için; yine seçenekler alanına girin ve Mobil ağ adı altında yer alan “Daha az Veri Kullan” sekmesine tıklayın. Çok işe yaradığını göreceksiniz.
 3. Intsagram’da yer alan uygulamaların hepsini kullanmaya özen gösterin. Bumerang, superzoom ve ters video özellikleriyle eğlenceli videolar çekin ve yükleyin. Bu sayede takipçi sayınızı arttırmanız da mümkün.
 4. Instagram da en önemli unsurlardan biri de hashtag kullanmaktır. Hashtag sayesinde daha fazla takipçiye ulaşmanız mümkün. Bunun için en aktif olan hashtag ifadelerini kullanarak Instagram üzerindeki etkileşiminizi arttırabilirsiniz.
 5. Çektiğiniz uzun videoları Hyperlapse uygulamasını kullanarak hızlı bir videoya çevirebilirsiniz. Bu da takipçilerinizin çok hoşuna gidecek paylaşımlardan biri olacaktır.
 6. Fotoğraflarınızı paylaşırken mutlaka Instagram filtrelerini kullanmaya özen gösterin. Filtrelerle birlikte fotoğrafınıza daha etkileyici bir hava vererek dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca fitre yanında bulunan düzenle kısmından yine fotoğrafınızı daha ayrıntılı bir şekilde düzenlemenizde mümkün olacaktır.
 7. Şayet Instagram üzerinde sıklıkla takip ettiğiniz kişiler var ise; Örneğin eş, çocuk, ünlü sanatçı ve gazete gibi… Bu kişilerin paylaşımlarından mutlaka haberdar olmak ve paylaştıkları hiçbir şeyi kaçırmak istemiyorsanız kişinin profiline girip sağ üst köşede yer alan noktalı yere tıklayarak “Gönderi Uyarılarını Etkinleştir” basarak sürekli bu kişiler gönderi paylaştığında uyarı almanızı sağlayabilirsiniz.
 8. Instagram üzerinde birden fazla hesabınız var ise bunları tek sekmede toplayarak kolaylıkla profil arası geçiş yapabilirsiniz. Farklı bir hesap eklemek için, profiliniz de seçeneklere girerek en alt kısımda yer alan “Hesap Ekle” ye tıklayarak yeni bir Instagram hesabı ekleyebilirsiniz.
 9. Instagramın yan uygulaması olan Layout programını telefonunuza indirerek, fotoğraflarınızla kolaj oluşturup hem Instagram da hem de diğer sosyal ağlarınızda kolaylıkla paylaşarak takipçilerinizden ilgi toplayabilirsiniz.
 10. Instagram’ da çok beğendiğiniz yemek tarifleri, haber, mekân ve kişi gibi gönderilere daha sonra bakmak üzere koleksiyonlarınıza ekleyebilir ve istediğiniz an tekrar koleksiyonlara eklediğiniz gönderilere bakabilirsiniz.
 11. Takip etmiş olduğunuz kişilerin kimleri takip ettiğini ya da hangi gönderileri beğendiğini merak ediyorsanız ana sayfanızda kalp şeklinde bulunan beğeni kısmına gelin buradan takip alanına tıklayın. Bu kısımda takip ettiğiniz kişilerin gün içinde hangi gönderileri beğendiğini kolaylıkla görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir