Instagram’da Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?

Instagram sosyal medya platformları arasında en çok kullanılan ve en çok beğenilen seçeneklerden biridir. Bu sebepten dolayı bahsi geçen bu uygulamanın milyonlarca kullanıcısı bulunmakta ve hemen hemen her gün aktif olarak siteye giriş yapmaktadırlar.

Pek çok farklı alanda kullanım kolaylığı sağlamakta olan bu site genel anlamda beğenilse de oldukça fazla sayıda kişinin rahatsız olduğu bir durum da mevcut olmaktadır. Bahsi geçen bu durum ise videoların herhangi bir onay olmaksızın otomatik olarak oynatılmasıdır.

instagram video otomatik oynatma kapatma

Instagram Videoların Otomatik Oynaması Problemi

Söz konusu olan bu uygulamayı kullanmakta olan hemen hemen herkes Instagram takipçilerinin beğenilerini kazanmak ya da daha fazla takipçiye sahip olmak için video paylaşmaktadır. Ancak bu videolar başta da belirttiğimiz gibi otomatik olarak oynamakta ve bilhassa siteye kotalı bir internet ile girmekte olan kişileri zor durumda bırakmaktadır.

Özellikle sınırlı mobil veri ile Instagram’a giren kişiler yalnızca anasayfada dolaştıklarında bile internet paketlerinin büyük bir kısmının tükendiğinden şikayetçi olmakta ve bu durumu düzeltmek istemektedir.

instagram otomatik oynatma kapatma

Videoların Otomatik Oynamasını Kapatma

Oysa ki söz konusu olan bu sıkıntıyı çözmek son derece kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Eğer siz de bahsi geçen durumda mustaripseniz ve otomatik video oynatımını kapatmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey aşağıdaki basamakları takip etmektir.

Ancak bilmelisiniz ki bu yöntem yalnızca mobil veri ile bağlanmakta olan kişiler için işe yaramakta ve WİFİ ile bağlanan kişilerde bu durumun bir çözümü bulunmamaktadır.

  1. İlk olarak Instagram’ı açın,
  2. Daha sonra sağ alt köşedeki simgeye tıklayarak profile girin,
  3. Bundan sonra da sağ üst köşede üç nokta olarak sembolize edilmiş olan ayarlar simgesine tıklayın,
  4. Açılacak olan yeni bağlantı üzerinden “hücresel veri kullanımı” bölümüne tıklayın,
  5. Buradan da mevcut olarak işaretlenmiş olan “varsayılan” sekmesi yerine “daha az veri kullan” sekmesini seçin.

Bu işlemi yaptıktan sonra mobil veri ile bağlandığınız durumlarda anlatılmakta olan otomatik oynatma problemi yaşanmayacaktır. Bu sayede mümkün olan en az veri kullanımı ile Instagram’da dolaşma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir